CURRICULUM VITAE LYHYESTI

TYÖKOKEMUS

Lehtipalvelu Auranen, piiriedustaja 1958 - 1961
Merijärven kansakoulu, viransijaisuus keväällä 1962
Raution Kärkisen kansakoulu, väliaikainen 1962-1963
Haapaveden keskuskansakoulu, viransijaisuus 1963-1964
Lohtajan Erkkilän kansakoulu, väliaikainen 1964 - 1965
Kajaanin Seminaari, opiskeluvuodet 1965 - 1969
Kuntainliitto Salmijärven sairaala, askartelunohjaaja, liikunnanohjaaja-terapeutti 16.6.1969 - 28.8.1969
Kajaanin maalaiskunnan kansalaiskoulu, puutyönopettaja, väliaikainen 1969 - 1972
Kajaanin maalaiskunnan Jormuan kansakoulu, kansakoulunopettaja, 1972 - 1973
Kajaanin kaupungin peruskoulun ala-aste, luokanopettaja, koevuosilla ja vakinainen  1973 - 1989
Etelä-Saimaan Kansanlähetys Lappeenranta piirijohtaja 1988 - 2000
Keski-Suomen Kansanlähetys Jyväskylä piirijohtaja 2000 - 2005
 

SIVUTOIMET

Lappeenrannan kaupunki Lyseon yläaste tuntiopettaja tilapäinen 1993 - 1995
Lappeenrannan kaupunki Lyseon lukio tuntiopettaja tilapäinen kevät 1995
Oulun Yo:n Kajaanin OKL sivutoiminen tuntiopettaja, AV-tekniikka ja valokuvaus 1-2 vkt 1975 - 1988
Sanan suvipäivien pääsihteeri Lappeenrannan seurakunta - Kansan Raamattuseura 2010 7kk

LUOTTAMUSTOIMET:

Kajaanin kaupungin työsuojelutoimikunnan jäsen ja puheenjohtaja 1977 - 1983
Opetusministeriön asettaman työryhmän jäsen (AV-opetus opettajainkoulutuksen tutkinnon uudistusvaiheessa) 1.9.1978 - 31.12.1984
Luokanopettajaliiton hallituksen jäsen 1974 - 1983
Luokanopettajain Kainuun piirin puheenjohtaja 1875 - 1988
Kajaanin Opettajien Ammattiyhdistyksen puheenjohtaja 1983 - 1985
Opettajan Ammattijärjestön valtuuston jäsen 1.9.1986 - 31.7.1987
Suomen Ev.lut. Kansanlähetyksen Kajaanin piirin hallituksen jäsen 1984 - 1988
Suomen Ev.lut Kansanlähetyksen hallituksen jäsen 1994-1995
 

SOTILASARVO Yliluutnantti

ANSIOMERKIT:

Suomen Kameraseurojen Liiton hopeinen ansiomerkki 25.10.1979
Opettajien Kainuun ammattiyhd. pronssinen ansiomerkki 19.04.1985

Lukuisa määrä eiralaisia kursseja ja täydennysopintoja.