ETUSIVU PERHE HARRASTUKSET HISTORIA KALENTERI TMI  BLOGI 
 

PALUU

LAPSUUS

 KYNÄILYÄ

HAASTATTELUT

Pitkä ja monivaiheinen

työura alkoi jo oppikouluaikana

ei se ole vieläkään päättynyt

Voisiko tätä sanoa CV:si

Lehtipalvelu Auranen, piiriedustaja 1958 - 1963
Merijärven kansakoulu, viransijaisuus keväällä 1962
Raution Kärkisen kansakoulu, väliaikainen 1962-1963
Haapaveden keskuskansakoulu, viransijaisuus 1963 - 1964
Lohtajan Erkkilän kansakoulu, väliaikainen 1964-1965
Kajaanin Seminaari, opiskeluvuodet 1965 - 1969
Kuntainliitto Salmijärven sairaala, askartelunohjaaja, liikunnanohjaaja-terapeutti 16.6.1969 - 28.8.1969. Vapaaehtoistyönä musiikkiterapiakäynnit jatkuvat vuoteen 1972
Kajaanin maalaiskunnan kansalaiskoulu, puutyönopettaja, väliaikainen 1969 - 1972
Kajaanin maalaiskunnan Jormuan kansakoulu, kansakoulunopettaja, 1972 - 1973
Kajaanin kaupungin peruskoulun ala-aste, luokanopettaja, vakinainen 1973 - 1989
Etelä-Saimaan Kansanlähetys Lappeenranta piirijohtaja 1988 - 2000
Keski-Suomen Kansanlähetys Jyväskylä piirijohtaja 2000 - 2005
Uusi Tie lehden kummitoiminnasta vastaava 2011 - 2013
Suomen Ev.lut. Kansanlähetyksen sopimuspohjainen julistaja 2006 -
 

SIVUTOIMET

Kajaanin Kamerakerhon sihteeri ja kouluttaja 1972 - 1987
Oulun Yo:n Kajaanin opettajainkoulutuslaitos, sivutoiminen tuntiopettaja, AV-tekniikka ja valokuvaus 1-2 vkt 1975 - 1988
Lappeenrannan kaupunki Lyseon yläaste tuntiopettaja tilapäinen 1993 - 1995
Lappeenrannan kaupunki Lyseon lukio tuntiopettaja tilapäinen kevät 1995
Lappeenrannan Seurakuntayhtymän ja Kansalähetyspäivien johtajana 2001 4kk
Lappeenrannan Seurakuntayhtymä Sanan Suvipäivien pääsihteeri Lappeenrannassa 1.1.-31.7. 2010 "RAJATON ARMO"
 

LUOTTAMUSTOIMET:

Kajaanin kaupungin työsuojelutoimikunnan jäsen ja puheenjohtaja 1.1.1977 - 31.12.1983
Opetusministeriön asettaman työryhmän jäsen (AV-opetus opettajainkoulutuksen tutkinnon uudistusvaiheessa) 1.9.1978 - 31.12.1984
Luokanopettajaliiton hallituksen jäsen 1974 - 1983
Kajaanin Opettajien Ammattiyhdistyksen puheenjohtaja 1.1.1983 - 31.12.1985
Opettajan Ammattijärjestön valtuuston jäsen 1.9.1986 - 31.7.1987
Lappeenrannan seurakuntayhtymän kirkkovaltuutettu 1990-2000
Jyväskylän kaupunkiseurakunnan kirkkovaltuutettu 2002-2006
Rautatieläisten Kristillisen yhdistyksen (RKY) varapuheenjohtaja 2010 - 2014
Gideonipiirin III kappalaisena 2010 -
Raamatunlukijain liiton hallituksen jäsen 2014 - 2015
Rautatieläisten Kristillisen yhdistyksen (RKY) puheenjohtaja 2015 -
 

SOTILASARVO Yliluutnantti

Varusmiespalvelu Oulussa Krhk/PohPr  + RUK Haminassa 1961-1962

ANSIOMERKIT:

Suomen Kameraseurojen Liiton hopeinen ansiomerkki 25.10.1979 ja 2005
Opettajien Kainuun ammattiyhdistyksen. pronssinen ansiomerkki 19.04.1985

Lukuisa määrä erialaisia kursseja ja täydennysopintoja.

 

copyright AuraNET | Päivitetty 20.05.2015